Forum Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
faidra2021
Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2020

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Τετ Δεκ 09, 2020 11:40 am
Καλημέρα σε όλους και όλες. Όπως αρκετοί από εμάς ταλανίζομαι με διάφορα πράγματα μεταξύ των οποίων και με το ακόλουθο:

Είμαι απόφοιτη τμήματος Ιστορίας- Αρχαιολογίας Α.Π.Θ μεταπτυχιακό πρώτο σε διοίκηση πολιτισμικών μονάδων του ΕΑΠ κια τώρα κάνω ΠΜΣ εκπαίδευση ενηλίκων του ΕΑΠ.

Δουλεύω τρία χρόνια ως Σοχ στην Υπηρεσία Ασύλου  σε επαρχιακή πόλη.

Επειδή τα χρόνια περνάνε και οι ανασφάλειες μεγαλώνουν θα εκτιμούσα την άποψη όλων όσων μπορούν και θέλουν να απαντήσουν.

Κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις στην ΕΣΔΔΑ;


Ευχαριστώ πολύ

Καλή δύναμη σε όλους !!!!

Αρέσει στον χρήστη Admin

avatar
alekoulini
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020
Τόπος : Θεσσαλονίκη

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Τετ Δεκ 09, 2020 12:11 pm
Θα σου απαντήσω ως παθούσα κι εγώ. Είμαι απόφοιτη Φιλολογίας και όπως ξέρεις δεν υπάρχει στον ήλιο μοίρα. Αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα σε κατακτήριες στη Νομική και ΕΣΔΔΑ. Τελικά επέλεξα ΕΣΔΔΑ, όσο δύσκολος και να είναι αυτός ο δρόμος. Θεωρώ ότι άπαξ και περάσεις εκεί, τελείωσε το άγχος για την επαγγελματική αποκατάσταση. Μετά μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις αλλά είσαι με τη σιγουριά της μόνιμης θέσης σου και του σίγουρου μισθού σου. Αν γουστάρεις κάνεις και Νομική μετά. Αντίθετα, οι σπουδές στη Νομική προϋποθέτουν διάβασμα, σπουδές ξανά για τουλάχιστον 4 χρόνια και μετά πάλι ανασφάλεια και αγωνία για το επάγγελμα.

Αρέσει στους χρήστες Admin και faidra2021

avatar
faidra2021
Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2020

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Τετ Δεκ 09, 2020 12:14 pm
Ευχαριστώ πολύ σου εύχομαι καλή επιτυχία αν δίνεις τώρα για εσδδα
avatar
alekoulini
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020
Τόπος : Θεσσαλονίκη

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Τετ Δεκ 09, 2020 12:17 pm
Μάλλον θα δώσω ξανά, για δεύτερη φορά! Καλή δύναμη! Είναι δύσκολο εγχείρημα αλλά αξίζει...

Αρέσει στον χρήστη faidra2021

avatar
faidra2021
Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2020

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Τετ Δεκ 09, 2020 12:23 pm
Ναι έχεις δίκιο. Ίσως τελικά το επιχειρήσω. Αν και δεν ξέρω καθόλου από Αθήνα

Αρέσει στον χρήστη alekoulini

avatar
faidra2021
Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2020

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Τετ Δεκ 09, 2020 12:26 pm
Πως σου φάνηκε η πρώτη εμπειρία; Στις εξετάσεις της ΕΣΔΔΑ;
Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Παρ Δεκ 11, 2020 6:37 pm
alekoulini έγραψε:Θα σου απαντήσω ως παθούσα κι εγώ. Είμαι απόφοιτη Φιλολογίας και όπως ξέρεις δεν υπάρχει στον ήλιο μοίρα. Αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα σε κατακτήριες στη Νομική και ΕΣΔΔΑ. Τελικά επέλεξα ΕΣΔΔΑ, όσο δύσκολος και να είναι αυτός ο δρόμος. Θεωρώ ότι άπαξ και περάσεις εκεί, τελείωσε το άγχος για την επαγγελματική αποκατάσταση. Μετά μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις αλλά είσαι με τη σιγουριά της μόνιμης θέσης σου και του σίγουρου μισθού σου. Αν γουστάρεις κάνεις και Νομική μετά. Αντίθετα, οι σπουδές στη Νομική προϋποθέτουν διάβασμα, σπουδές ξανά για τουλάχιστον 4 χρόνια και μετά πάλι ανασφάλεια και αγωνία για το επάγγελμα.

Συμφωνώ μαζί σου.. πρώτα η ασφάλεια μετά το μεράκι!

Αρέσει στους χρήστες Amaryllis, Ernie και alekoulini

avatar
Ernie
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Σαβ Δεκ 12, 2020 10:08 am
ΕΣΔΔΑ δαγκωτό... Πέμπτη φορά δίνω... Για να επιμένω πάει να πει ότι αξίζει πραγματικά...

Αρέσει στους χρήστες Admin και faidra2021

avatar
stavd
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Πεμ Δεκ 17, 2020 12:13 am
Αν και μηχανικός θα σε συμβουλέψω ΕΣΔΔΑ, γιατί σε αντίθεση με όλες τις άλλες εξετάσεις-σχολές-μεταπτυχιακά-διδακτορικά κτλ, σου δίνει δουλειά, δεν είναι ένα ακόμα χαρτί που δεν οδηγεί πουθενά...Εγώ είμαι σπουδαστής στην 27η σειρά...Είναι δύσκολη η φοίτηση, όμως μπορείς να συγκεντρωθείς σε αυτή γιατί πληρώνεσαι (1ο ΜΚ ΠΕ μέχρι να σου αναγνωριστούν ΜΤΠΧ/ΔΙΔ), σε αντίθεση με τη Νομική, που παράλληλα με δουλειά θα σου ασκήσει τεράστια πίεση...Έτσι και πιο εύκολη φοίτηση θα έχεις και εξασφαλισμένη σταδιοδρομία...Στην περίπτωση της Νομικής, θα δυσκολευτείς πολύ να τελειώσεις, και η μεγαλύτερη αξία που θα έχει το πτυχίο θα είναι τα παραπάνω μόρια για διορισμό, γιατί αλλιώς η αγορά εργασίας είναι γεμάτοι από δικηγόρους που ανταγωνίζονται για πολύ χαμηλές αμοιβές...

Αρέσει στους χρήστες Admin, alekoulini και faidra2021

avatar
gery
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020

κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα Empty Απ: κατατακτήριες σε νομική ή εξετάσεις σε εσδδα

Πεμ Δεκ 17, 2020 10:47 am
Όπως και τόσος κόσμος στα νοσοκομεία είναι πολύ πιθανό να μονιμοποιηθείς στην υπηρεσία που δουλεύεις,
είτε άμεσα είτε μέσω ασεπ με έξτρα μοριοδότηση. (Επειδή έχω διαβάσει και άλλα ποστ εδώ μέσα που κάποιοι
αγανακτούν με όλες τις υποχρεώσεις που έχουν- και είναι φυσικό...) Τότε τι θα έκανες ; Νομική ...εσδδα ή
εμβάθυνση στη διοίκηση πολιτισμικών μονάδων ή εκπαίδευση ενηλίκων ;

Αρέσει στον χρήστη Admin

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης