Forum Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

+49
Dioni90
aisiodoksia
NIKILE
Jimmy
el1
faidra2021
Aimilia
Πέγκυ Καρρά
Peugeot
iroessda90
Hercules
Bikos
stavd
Kalli
Απόφοιτος
PetiteAnn
nk_rtio
evakou
Alba
Markk.
Zampela83
Giannis123
Faidra
gkampaki
gery
Renderman
AI3
Blakeye
Nefeli92
elenka
Dim07
GUS
efidox
elenam
Vaso
alekoulini
Douce
Yiannis
Fay
Efi
Ernie
Admin
contender
dimitram
Amaryllis
Krzysztof Warzycha
letago
Efipapad
stavros
53 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
avatar
Efi
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 3:17 pm
Διέγραψε και όλον τον διάλογο που προκλήθηκε σαν να μην έγινε , τόσο καιρό που γινόταν το ξεκατίνιασμα δεν είχε διαγραφεί τίποτα .

Αρέσει στους χρήστες Dim07, Ok1990 και GUS

avatar
GUS
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 3:31 pm
Λυπάμαι ειλικρινά για τη συμπεριφορά του Σωτήρη,τη στιγμή που η Λίνα έχει προσφέρει τόσα πολλά,όσα κανένας άλλος στο forum,με αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί μέχρι και 'αγία Λίνα' έχοντας βοηθήσει πάρα πολλούς,μέχρι και τον ίδιο το Σωτήρη να μπεί στη Νομική!Ο τελευταίος κινείται σαν 'αρχιφύλακας'!Και ο Νικόλας αυτοδιαγράφτηκε εξαιτίας του!!Να δούμε ποιό από τα δύο forum θάχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και οπαδούς!Λίνα,κουράγιο!Έτσι είναι η ζωή!Από κει που σε εκθείαζε,σε διέγραψε!Συνέχισε το έργο σου!Ακολουθούμε!

Αρέσει στους χρήστες Admin, Dim07, Efi και GUS

Dim07
Dim07
Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 3:32 pm
#teamLina

Αρέσει στους χρήστες Admin, PetiteAnn, Zampela83 και Efi

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 3:42 pm
GUS έγραψε:Λυπάμαι ειλικρινά για τη συμπεριφορά του Σωτήρη,τη στιγμή που η Λίνα έχει προσφέρει τόσα πολλά,όσα κανένας άλλος στο forum,με αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί μέχρι και 'αγία Λίνα' έχοντας βοηθήσει πάρα πολλούς,μέχρι και τον ίδιο το Σωτήρη να μπεί στη Νομική!Ο τελευταίος κινείται σαν 'αρχιφύλακας'!Και ο Νικόλας αυτοδιαγράφτηκε εξαιτίας του!!Να δούμε ποιό από τα δύο forum θάχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και οπαδούς!Λίνα,κουράγιο!Έτσι είναι η ζωή!Από κει που σε εκθείαζε,σε διέγραψε!Συνέχισε το έργο σου!Ακολουθούμε!

Παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω... αρχικά σκέφτομαι να διαγράψω το παλιό λινκ από το μποξάκι έτσι ώστε όσοι μπαίνουν στο παλιό φόρουμ να μην μπορούν να με βρουν. Θα αρχίσω να γράφω και στο mylinablog.blogspot.gr το οποίο μπλογκ παιδιά το άνοιξα το 2010 ένα χειμερινό βράδυ που βαριόμουν στη μοναχική Ζάκυνθο κατά τις 01:00 το πρωί και άρχισα να γράφω τον πόνο μου (=που δεν περνούσα στην Νομική) και μετά έδωσα το λόγο μου στο κοινό (=που δεν είχα) ότι θα αναρτώ σημειώσεις και ότι μαθαίνω για τις κατατακτήριες της νομικής έτσι ώστε να υπάρχει ένας χώρος όπου να υπάρχει η πληροφορία που δεν υπήρχε μέχρι τότε. Και έγινε ότι έγινε να με ξέρει ένα σωρός κόσμος από εκεί. Ποιος το περίμενε.. πάντως ούτε εγώ.

Τώρα ήρθαμε στο σήμερα. Τι να κάνω; Πείτε μου. Να μαζευτούμε εδώ; (=που δεν το ξέρουν πολλοί και δεν φαίνεται στο google search?), να πάμε ξανά πίσω στο mylinablog που το γνωρίζουν όλοι και να αρχίσετε να γράφετε από κάτω σε όποιο θέμα θέλετε να πείτε τη γνώμη σας; ή να ρωτήσετε κάτι; βέβαια το μπλογκ δεν είναι πλεον δικό μου, είμαι εκεί ως απλή συγγραφέας και όχι ως διαχειρίστρια. Το έδωσα τρία χρόνια πριν και από τότε που έφυγα το έχουν αφήσει στην τύχη του...όπως θα γίνει και στο φόρουμ της εσδδα... κάποια στιγμή δεν θα λέει τίποτα καινούριο. Βέβαια στο μπλογκ μου έχουν δώσει κωδικούς και μπορώ να απαντώ στα μηνύματά σας, τι να κάνω; πραγματικά σήμερα έχω καταστεναχωρηθεί και έχω πελαγώσει.. μα να με κάνει disabled?

Αρέσει στους χρήστες Faidra και Ernie

avatar
Efi
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 3:55 pm
Εγώ θα πρότεινα να μείνουμε σ αυτό το φορουμ σιγά σιγά θα αποκτήσει το κοινό του . Μήπως Λίνα να άνοιγες και σελίδες στα social πχ Instagram και ο σύνδεσμος να οδηγεί εδώ ;

Αρέσει στους χρήστες PetiteAnn, Faidra, Ernie και elenam

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 4:00 pm
Efi έγραψε:Εγώ θα πρότεινα να μείνουμε σ αυτό το φορουμ σιγά σιγά θα αποκτήσει το κοινό του . Μήπως Λίνα να άνοιγες και σελίδες στα social πχ Instagram και ο σύνδεσμος να οδηγεί εδώ ;

Βολεύει λες; θα το ψάξω δεν ξέρω... προς το παρόν είμαστε εμείς και εμείς εδώ. 65 άτομα συνολικά. Έκλεισα το μποξάκι προσωρινά... το άνοιξα με νέο  λινκ:


https://app.box.com/s/onluh1qpdy15ubrlfaxwwwhs79t99eg2


Παιδιά περιμένω ιδέες... όσο περισσότεροι είμαστε τόσο περισσότερες οι ιδέες τόσο μεγαλύτερη και η επιτυχία μας για την εισαγωγή μας στην ΕΣΔΔΑ.

Αρέσει στους χρήστες Faidra, Ernie και GUS

avatar
Efi
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 4:04 pm
65 άτομα σε ένα σ/κ δεν είναι λίγα , δώσε λίγο χρόνο ακόμα , το θέμα είναι να μοιραζόμαστε την πληροφορία καλύτερα λίγοι και καλά πληροφορημένοι οι πολλοί θα έρθουν

Αρέσει στους χρήστες Admin, Faidra και GUS

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 4:37 pm
Προς το παρόν το έβαλα στο μπλογκ:


https://mylinablog.blogspot.com/2020/11/blog-post.html

Αρέσει στους χρήστες Faidra και Efi

avatar
elenka
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 4:45 pm
Εγώ πάντως έχω να πω πως τις πιο σοβαρές πληροφορίες τις άντλησα από τη Λίνα......
Θα μείνω εδώ σίγουρα!!!

Αρέσει στους χρήστες PetiteAnn, Faidra, Ernie και GUS

avatar
alekoulini
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020
Τόπος : Θεσσαλονίκη

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 4:50 pm
Λίνα, συγγνώμη που παίρνω το θάρρος και σου μιλάω στον ενικό, αλλά για κάποιο λόγο νιώθω ότι είσαι πολύ προσιτό άτομο. Γράψε μας λίγα λόγια για τον εαυτό σου, περισσότερο για να μας δώσεις θάρρος. Εγώ προσωπικά έχοντας δώσει ήδη μια φορά στον διαγωνισμό (ανεπιτυχώς), ούσα φιλόλογος, παλεύοντας με ένα μεταπτυχιακό εδώ και 3 χρόνια, ώρες ώρες πραγματικά απελπίζομαι σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση. Κάτι είδα όμως πριν σε ένα ποστ που έκανες, ότι πέρασες μετά από 13 χρόνια στην Νομική;;;;; Αυτό κι αν είναι θάρρος και έμπνευση!

Αρέσει στους χρήστες Admin, Faidra, Ernie, k88 και GUS

avatar
Nefeli92
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 5:20 pm
Οι προβλέψεις σου Λίνα πάντα έπεφταν μέσα τα 2 τελευταία χρόνια που παρακολουθώ το forum... Προφανώς και θα σε ακολουθήσουμε εδώ! Ευχαριστούμε

Αρέσει στους χρήστες Admin, PetiteAnn και Faidra

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 5:25 pm
alekoulini έγραψε:Λίνα, συγγνώμη που παίρνω το θάρρος και σου μιλάω στον ενικό, αλλά για κάποιο λόγο νιώθω ότι είσαι πολύ προσιτό άτομο. Γράψε μας λίγα λόγια για τον εαυτό σου, περισσότερο για να μας δώσεις θάρρος. Εγώ προσωπικά έχοντας δώσει ήδη μια φορά στον διαγωνισμό (ανεπιτυχώς), ούσα φιλόλογος, παλεύοντας με ένα μεταπτυχιακό εδώ και 3 χρόνια, ώρες ώρες πραγματικά απελπίζομαι σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση. Κάτι είδα όμως πριν σε ένα ποστ που έκανες, ότι πέρασες μετά από 13 χρόνια στην Νομική;;;;; Αυτό κι αν είναι θάρρος και έμπνευση!


Μπορείς να δεις τι έχω κάνει από σπουδές και στο https://uoa.academia.edu/LinaMylona

Είμαι 47 ετών, ενεργή δημόσιας υπάλληλος στο Υπουργείο Οικονομικών, με οικογένεια, με σπουδές που συνεχίζω είμαι στο τρίτο πτυχίο, στο τρίτο μεταπτυχιακό και στο πρώτο διδακτορικό... έχει πλάκα όταν το λέω αυτό.. ο σύζυγος φωνάζει πότε θα σταματήσω.

Για τον διαγωνισμό της ΕΣΔΔΑ όμως σε ενδιαφέρει περισσότερο και για αυτό θα σου πω. Έδωσα για πρώτη φορά το 2000 και το 2001 όταν περίμενα να βγει διαγωνισμός γραπτός με ΑΣΕΠ για το Υπουργείο Οικονομικών ο οποίος άργησε πολύ (=ενώ γίνονταν κάθε δύο χρόνια από το 1998 έγινε τελικά το 2002, αυτό με τα σημερινά δεδομένα δεν σήμαινε καθυστέρηση αλλά τότε είχε) και έτσι αποφάσισα να μπω στο δημόσιο με τον διαγωνισμό της ΕΣΔΔΑ. Τότε ήταν ΕΣΔΑ. Πήγα ρώτησα γιατί τότε γιοκ ιντερνετ και μου είπαν ότι δίχως φροντιστήριο δεν περνάς. Τότε ήταν μετρημένα στα δάχτυλα τα φροντιστήρια που ασχολιούνταν με τον διαγωνισμό και εγώ πήγα σε ένα στην Κάνιγγος (=μη λέμε ονόματα εδώ). Ήμουν 24 ετών, διάβασα όσο μπόρεσα καλύτερα, έδωσα δύο φορές και τις δύο με φροντιστήριο αλλά τότε άκουγα παγκοσμιοποίηση και νόμιζα ότι ήταν άλλος πλανήτης. Δεν υπήρχε η ενημέρωση που υπάρχει σήμερα από το ίντερνετ.

Τελικά τα παράτησα καθώς το 2002 έγινε ο διαγωνισμός της Αγροτικής Τράπεζας, πέρασα, μόλις βγήκε και για το ΥΠΟΙΚ, έδωσα κι εκεί καπάκι, και μπήκα! Μετά, το έψαξα αν μπορούσα να πάω στην ΕΣΔΔΑ ως δημόσιος υπάλληλος αλλά για δύο χρόνια θα μου έκοβαν την προσωπική διαφορά και θα έπαιρνα μόνο το βασικό και αυτό δεν με σύμφερε καθόλου. Ύστερα, έκανα παιδί, τελείωσα την ΑΣΣΟΕ και περνούσαν τα χρόνια έως ότου το 2015 έμαθα ότι πλέον μπορούσες να αποσπαστείς στην ΕΣΔΔΑ διατηρώντας το μισθό που έχεις στο δημόσιο και έτσι μπήκα πάλι στον αγώνα για να δώσω εξετάσεις.

Στην αρχή ψάχτηκα κι εγώ για φροντιστήριο αλλά απλησίαστα οικονομικά, μετά την παραμονή που δίναμε εξετάσεις το 2016 (=γιατί το 2015 έπεσαν οι ημερομηνίες με τις κατατακτήριες της Νομικής όπου και πέρασα και δεν έδωσα στην ΕΣΔΔΑ) ανακάλυψα το φόρουμ των παιδιών του Σωτήρη και της Δήμητρας, μάλιστα κάπου είχα ανακαλύψει τη λέξη "δημητρόσημο" γιατί η Δήμητρα ήταν τότε πολύ δημοφιλής και είχε βοηθήσει κι εκείνη με τον τρόπο της πολλά παιδιά. Κάθισα λοιπόν όλο το βράδυ να διαβάζω σελίδες ολόκληρες του φόρουμ μέχρι που ξημέρωσε και ήμουν ευτυχής γιατί είχα βρει ένα χώρο όπου θα μπορούσα να ενημερωθώ για τη σχολή όπως ενημερώνονταν χρόνια πριν τα παιδιά από το μπλογκ που είχα δημιουργήσει (mylinablog.blogspot.gr) για τις κατατακτήριες της νομικής.

Μάλιστα, όλοι ενθουσιάστηκαν γιατί δεν ήμουν τυχαία, δεν ήμουν ένα απλό μέλος, τελικά εκεί αντί να λαβαίνω μόνο, θα μπορούσα και να προσφέρω κι έτσι κι έκανα. Τέσσερα χρόνια τώρα που ήμουν εγγεγραμμένη ως μέλος είχα βοηθήσει με τον τρόπο μου, είχα ενημερώσει, είχα εμψυχώσει και όλο αυτό μου έφτανε, δεν ήθελα τίποτα άλλο. Είναι πολύ σημαντικό σε αυτή τη ζωή να μην είσαι ένα τυχαίο γεγονός αλλά να αφήνεις το ίχνος σου... να σε θυμάται κάποιος ύστερα από χρόνια, να σε διαβάσει, να είσαι ένα topic σε μια παρέα...

Τώρα, όσον αφορά τον διαγωνισμό. Δεν είναι εύκολος αλλά δεν είναι και δύσκολος. Τα μαθήματα όπως γνωρίζεις είναι Οργάνωση και Λειτουργία του Κράτους που περιέχει Διοικητικό, Συνταγματικό, Ευρωπαϊκό Δίκαιο και Πολιτικές Επιστήμες (=αν είσαι απόφοιτος νομικής είναι ευκολάκι το μάθημα αυτό γιατί είναι μόνο μια απλή επανάληψη και μάλιστα όταν έχεις μάθει να γράφεις στη νομική δοκίμια βοηθάει πολύ) είναι και η Μικρο-Μακρο-Δημόσια Οικονομική που πρέπει να ξέρεις σίγουρα Οικονομικές σχολές, οικονομικά της Ευρώπης, της Ελλάδας και των ΗΠΑ σίγουρα, να ξέρεις τα βασικά διαγράμματα και να μπορείς να τα αναλύσεις, να ξέρεις κρατικό προϋπολογισμό, να ξέρεις από επιτόκια, ανεργία, απασχόληση, πληθωρισμό και τι σημαίνουν όλα αυτά για μια οικονομία ανοιχτή ή κλειστή και άλλα πολλά.

Το τεστ δεξιοτήτων μπήκε τώρα τελευταία, περιέχει γενικές γνώσεις από όλο τον κόσμο, γνώσεις επικαιρότητας, λεκτικές δεξιότητες, μαθηματικές δεξιότητες, γεωγραφία, καλλιτεχνικά. Συνήθως, οι ερωτήσεις έχουν να κάνουν με ότι έχει γίνει εκεί κοντά στον διαγωνισμό.. δηλ. με πράγματα που συνέβησαν τρεις τέσσερις μήνες πριν.. εκτός βέβαια από τα καλλιτεχνικά όπως ποιος έγραψε το τάδε βιβλίο που έχει να κάνει με εσένα και πόσο γνωρίζεις τέτοια πράγματα.

Δεν γνωρίζω τι άλλο να σου απαντήσω, ρώτα με, ή πες μου και για σένα να σου πω πως μπορώ να σε βοηθήσω.

Υ.Γ. Δεν έχω περάσει ακόμα αλλά όπως είδες δεν έχει σημασία για μένα.. κάποια στιγμή θα μπω κι εγώ.

Αρέσει στους PetiteAnn, Amaryllis, contender, Ernie, MissMaria, Yiannis, Irakman και

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 5:33 pm
Nefeli92 έγραψε:Οι προβλέψεις σου Λίνα πάντα έπεφταν μέσα τα 2 τελευταία χρόνια που παρακολουθώ το forum... Προφανώς και θα σε ακολουθήσουμε εδώ! Ευχαριστούμε

Οι προβλέψεις μου παιδιά είχαν να κάνουν και με εσάς. Πολλοί από εσάς που έχω επικοινωνία ακόμα με ενημερώνατε και εσείς με τη σειρά σας για ότι γνωρίζατε εκ των έσω και αφού μια ομάδα ατόμων μου είχε πει το ίδιο πράγμα θεωρούσα ότι μπορούσα να ενημερώσω το φόρουμ γιατί η πληροφορία θα ήταν έγκυρη και ακριβής.

Δεν είμαι δηλαδή μόνη στις προβλέψεις. Έγινα τόσα χρόνια το κέντρο όλων σας και ότι πληροφορία μου δίνατε την επέστρεφα σε όλους αυτή τη φορά. Τα παιδιά που με ενημέρωναν δεν ήθελαν να φαίνονται στο φόρουμ για τους δικούς τους λόγους. Και είναι ακόμα μαζί μου μην ανησυχείτε. Για αυτό θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε περισσότεροι για να μπορώ να έχω αυτήν την πληροφορία, δεν έχει να κάνει με θέματα ανταγωνισμού που είπε ο Σωτήρης στο προηγούμενο φόρουμ.

Αα και πολύ σημαντικό το μποξάκι! Το μποξάκι το ξεκίνησα ως ιδέα που πήρα από μία κοπέλα που με πλησίασε, με βρήκε στην εργασία μου ξέροντας ποια είμαι και μου είπε την ιστορία της. Χρήματα δεν είχε και επειδή είχε απόλυτη ανάγκη να εργαστεί και δεν έβρισκε δουλειά εν μέσω κρίσης στον ιδιωτικό τομέα, αποφάσισε να καταγράψει από το διαδίκτυο ότι έβρισκε για την ύλη του διαγωνισμού.

Όλα αυτά τα κατέγραψε σε δύο τετράδια, ένα για ΟΛΚ και ένα για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ και παιδιά το ήθελε τόσο πολύ που πέρασε με την πρώτη! Ύστερα πριν ξεκινήσει ήρθε μόνη της και με βρήκε και μου παρέδωσε τα δύο τετράδια και μου είπε, κάνε ότι μπορείς να βοηθήσεις κι άλλους που έχουν ανάγκη όπως εγώ. Κι έτσι έκανα: χρησιμοποίησα την ιδέα να βρω το υλικό που είχε κι εκείνη βρει στο διαδίκτυο και το συγκέντρωσα μέσα στο μποξάκι, βέβαια έγινε περισσότερο σικάτο αλλά η ιδέα ήταν η ίδια.

Παιδιά από την άλλη εβδομάδα που θα τελειώσω κάτι εργασίες που ασχολούμαι θα είμαι εδώ για όλους σας περισσότερο και θα αρχίσουμε μαζί αν θέλετε να διαβάζουμε. Ως ιδέα σκέφτομαι να μείνουμε εδώ να συζητάμε διάφορα για τον διαγωνισμό και να ανοίξω σιγά σιγά συζητήσεις για κάθε ενότητα του κάθε μαθήματος ΟΛΚ και Οικονομία και να λύνουμε όποιες απορίες έχουμε ενώ παράλληλα θα ξεδιπλώνουμε την ύλη τι λέτε;

Αρέσει στους χρήστες Faidra, MissMaria, Nefeli92, elenka, GUS και faidra2021

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 5:38 pm
Επίσης θα ενημερώνω και από το μπλογκ:

https://mylinablog.blogspot.com/
avatar
alekoulini
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020
Τόπος : Θεσσαλονίκη

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 5:41 pm
Εντάξει Λίνα, με κάλυψες, respect... Είναι αξιοθαύμαστο αυτό που κάνεις! Ευχαριστούμε για το κουράγιο που μας δίνεις και για τις γνώσεις που μοιράζεσαι μαζί μας ♥♥♥

Αρέσει στον χρήστη Admin

avatar
Blakeye
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 5:55 pm
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα , και εγώ θα προσπαθήσω για δεύτερη φορά και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Λίνα καλή αρχή και θα σε διαβάζω πλέον από εδώ.
Παρακολουθούσα το προηγούμενο forum , αλλά ποτέ δεν έγραψα κάτι.

Καλή συνέχεια παιδιά και δύναμη σε όλους μας.

Αρέσει στους χρήστες Admin, Faidra, Ernie, Efi και alekoulini

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 6:43 pm
Blakeye έγραψε:Καλησπέρα παιδιά και από εμένα , και εγώ θα προσπαθήσω για δεύτερη φορά και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Λίνα καλή αρχή και θα σε διαβάζω πλέον από εδώ.
Παρακολουθούσα το προηγούμενο forum , αλλά ποτέ δεν  έγραψα κάτι.

Καλή συνέχεια παιδιά και δύναμη σε όλους μας.


Δεύτερη και τελευταία να είναι!

Καλή συνέχεια και σε σένα!

Αρέσει στους χρήστες GUS και Blakeye

AI3
AI3
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 7:26 pm
Καλησπέρα κ απο μένα.
Επειδή έχω παρακολουθησεί τη δουλειά της Λίνας, και από το μποξάκι της που έχει απίστευτη ποικιλία κ ποιότητα, αλλά κ απ'το περίφημο προηγ.φόρουμ, το μόνο που έχω να πω είναι ότι η Λίνα έχει κάνει άθλο. Δεν βλεπω πώς άλλος συνάδελφος θα μπορούσε να αφιερώσει τόσο ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο με τόση ΣΥΝΕΠΕΙΑ. Το σταματώ εδώ, αφενός γτ και μόνοι σας θα το διαπιστώσετε, κι αφετέρου γτ θα νομίσετε ότι είμαστε κουμπάροι ή φίλοι Smile

Αποψή μου είναι να προσπαθήσουμε περισσότερο να επικεντρωθούμε σε ενδεχόμενα θεματάκια, ερωτήματα που μας δυσκολεύουν κ πιθανές τεχνικές / τεχνάσματα περί ύλης.

καλή αρχή

Αρέσει στους χρήστες Admin και Faidra

avatar
GUS
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 8:12 pm
Άκουσα από φροντιστήριο των Αθηνών ότι ο 28ος θα γίνει το καλοκαίρι,όπως φέτος!Αυτό συμφωνεί μ' ό,τι άκουσε η Λίνα!

Αρέσει στους χρήστες Admin, Zampela83, Efi και GUS

avatar
Yiannis
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 8:25 pm
Admin έγραψε:
GUS έγραψε:Λυπάμαι ειλικρινά για τη συμπεριφορά του Σωτήρη,τη στιγμή που η Λίνα έχει προσφέρει τόσα πολλά,όσα κανένας άλλος στο forum,με αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί μέχρι και 'αγία Λίνα' έχοντας βοηθήσει πάρα πολλούς,μέχρι και τον ίδιο το Σωτήρη να μπεί στη Νομική!Ο τελευταίος κινείται σαν 'αρχιφύλακας'!Και ο Νικόλας αυτοδιαγράφτηκε εξαιτίας του!!Να δούμε ποιό από τα δύο forum θάχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και οπαδούς!Λίνα,κουράγιο!Έτσι είναι η ζωή!Από κει που σε εκθείαζε,σε διέγραψε!Συνέχισε το έργο σου!Ακολουθούμε!

Παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω... αρχικά σκέφτομαι να διαγράψω το παλιό λινκ από το μποξάκι έτσι ώστε όσοι μπαίνουν στο παλιό φόρουμ να μην μπορούν να με βρουν. Θα αρχίσω να γράφω και στο mylinablog.blogspot.gr το οποίο μπλογκ παιδιά το άνοιξα το 2010 ένα χειμερινό βράδυ που βαριόμουν στη μοναχική Ζάκυνθο κατά τις 01:00 το πρωί και άρχισα να γράφω τον πόνο μου (=που δεν περνούσα στην Νομική) και μετά έδωσα το λόγο μου στο κοινό (=που δεν είχα) ότι θα αναρτώ σημειώσεις και ότι μαθαίνω για τις κατατακτήριες της νομικής έτσι ώστε να υπάρχει ένας χώρος όπου να υπάρχει η πληροφορία που δεν υπήρχε μέχρι τότε. Και έγινε ότι έγινε να με ξέρει ένα σωρός κόσμος από εκεί. Ποιος το περίμενε.. πάντως ούτε εγώ.

Τώρα ήρθαμε στο σήμερα. Τι να κάνω; Πείτε μου. Να μαζευτούμε εδώ; (=που δεν το ξέρουν πολλοί και δεν φαίνεται στο google search?), να πάμε ξανά πίσω στο mylinablog που το γνωρίζουν όλοι και να αρχίσετε να γράφετε από κάτω σε όποιο θέμα θέλετε να πείτε τη γνώμη σας; ή να ρωτήσετε κάτι; βέβαια το μπλογκ δεν είναι πλεον δικό μου, είμαι εκεί ως απλή συγγραφέας και όχι ως διαχειρίστρια. Το έδωσα τρία χρόνια πριν και από τότε που έφυγα το έχουν αφήσει στην τύχη του...όπως θα γίνει και στο φόρουμ της εσδδα... κάποια στιγμή δεν θα λέει τίποτα καινούριο. Βέβαια στο μπλογκ μου έχουν δώσει κωδικούς και μπορώ να απαντώ στα μηνύματά σας, τι να κάνω; πραγματικά σήμερα έχω καταστεναχωρηθεί και έχω πελαγώσει.. μα να με κάνει disabled?

Λίνα μείνε σταθερή στην αρχική σου απόφαση. Προσωπικά, απλά διάβαζα σαν επισκέπτης και περιστασιακά το προηγούμενο φόρουμ, χωρίς ποτέ να κάνω εγγραφή. Επιπλέον με απωθούσε το "μ@δομ..ι" που γινόταν και ο αρνητισμός που αρκετές φορές προέκυπτε μέσα από τις διαδικτυακές αντιπαραθέσεις των μελών. Γι'αυτό και το πρώτο μου ποστ εδώ είχε ένα συγκεκριμένο ύφος. Να μη στεναχωριέσαι καθόλου, ίσως αυτή την πικρία την αισθάνεσαι λόγω του ότι θεωρείς πως ένα σου κομμάτι βρίσκεται εκεί, η πραγματικότητα όμως είναι οτι τώρα είσαι εδώ, οπότε κάνε ό,τι σε γεμίζει σε αυτό το νέο περιβάλλον και κοίτα μπροστά.

Η προσφορά σου στο συγκεκριμένο αντικείμενο είναι δική σου προσωπική επιλογή και τα όριά της εξαρτώνται αποκλειστικά από εσένα. Όλα αυτά (περί Σωτήρη κλπ δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο, από ό,τι κατάλαβα..) είναι μια έκφανση, μια μικρογραφία της κοινωνίας και της αλληλεπίδρασης των δρώντων. Πάντα θα υπάρχουν όλα τα φρούτα μέσα στο καλαθάκι της ζωής, το ζήτημα είναι να πορεύονται εκείνοι που έχουν αξίες, ιδανικά και αντιλαμβάνονται τον εαυτό τους ως μέρος του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου με διάθεση θετικης δράσης. Βέβαια κανείς δεν είναι τέλειος, άριστος σε όλα και δίχως πάθη ή αδυναμίες που οι περισσότεροι έχουμε. Και καλά κάνουμε και έχουμε... Η προσπάθεια όμως αφενός και η γνώση του καλού και του κακού αφετέρου, είναι σημαντικά μέτρα κρίσης. Πιστεύω παράλληλα πως είναι ένδειξη οξυδέρκειας αυτή η αντίληψη και στάση ζωής και όχι ένδειξη αφέλειας και πως τελικά η καλοπροαίρετη και ουσιαστική ενέργεια των συγκεκριμένων ατόμων στον υλικό κόσμο πάντα επιστρέφει, με κάποιο τρόπο, ακόμη και εάν αυτό δεν ήταν στις αρχικές τους προθέσεις. Στα άτομα με αυτά τα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς με τον καιρό ατροφεί το πιθηκάκι μέσα τους και αναδεικνύεται ένας ανώτερος, ιδανικός εαυτός, αυτό που ορίζω ως άνθρωπο του μέλλοντος, ο οποίος σταδιακά ανακαλύπτει τον σκοπό και το νόημα της ύπαρξης του και οδεύει σταθερά προς την κατάκτηση του βιώματος της ευτυχίας, όχι μόνο επειδή επέλεξε να το αισθάνεται έτσι, παρόλο που βρίσκεται μέσα σε ένα νοσηρό περιβάλλον, αλλά και επειδή τα θετικά αποτέλεσματα των πράξεων και των επιλογών του καθρεφτίζονται στο φάσμα της πραγματικότητας όπως την αντιλαμβάνονται όλοι. Έτσι σιγά σιγά, μα σταθερά, όλα αλλάζουν προς το καλύτερο.

Όλα αυτά τα αναφέρω για να καταδείξω κάτι που το θεωρώ πολύ σημαντικό και αυτό δεν είναι άλλο από το να μην υποχωρούμε ποτέ αν γνωρίζουμε πως κάνουμε το σωστό. Όχι λόγω ναρκισσιστικής αντίληψης του εαυτού μας, αλλά γιατί με αυτόν το τρόπο, θα απομονωθούν όλοι όσοι εμποδίζουν την εξέλιξη των κοινωνιών και την μετάβαση σε έναν καλύτερο κόσμο για περισσότερους. Ειδικότερα σε σχέση με την ανησυχία σου για το πλήθος των συμμετεχόντων στο συγκεκριμένο φόρουμ, η γνώμη μου είναι: "Ούκ εν τω πολλώ το ευ αλλ' εν το ευ το πολύ". Επίσης με μια "προφητική" διάθεση αυτοκριτικής θα ήθελα εκ των προτέρων να ζητήσω συγγνώμη, εάν στο μέλλον η συμμετοχή μου δεν είναι και τόσο ενεργή, μιας και ούτε είμαι συνηθισμένος σε συμμετοχή σε φόρουμ, παρόλο που τα θεωρώ πολύ σημαντικά για την ανταλλαγή απόψεων και ιδεών κλπ αλλά και λόγω του ότι, επειδή δεν είμαι και ο πιο "εύκολος" στο διάβασμα, προτιμώ αφού το έχω βάλει στόχο, να αφιερώνω περισσότερο χρόνο στη μελέτη και λιγότερο σε άλλα πράγματα που σίγουρα δεν είναι και τόσο αναγκαία για την επιβίωση μου και αποτελούν περισπασμούς ως προς τον τελικό σκοπό. Σε κάθε περίπτωση εδώ θα είμαστε, όσο μπορούμε θα συνεισφέρουμε και θα τα λέμε.

Αρέσει στους χρήστες Admin, Faidra, Ernie και Renderman

avatar
Renderman
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 8:25 pm
Tην καλησπέρα μου και από εμένα.
Μου έκανε κι εμένα εντύπωση η αποπομπή της Λίνας από το esdda και δεν θέλω να πω αυτό που σκέφτομαι οπότε
αρκούμαι στο να ευχηθώ καλή αρχή!

Αρέσει στους χρήστες Admin, Faidra, Ernie και GUS

avatar
gery
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2020

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 9:02 pm
Καλώς σας βρήκα ! Very Happy santa

Αρέσει στους χρήστες Admin και Ernie

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 9:55 pm
Yiannis έγραψε:
Admin έγραψε:
GUS έγραψε:Λυπάμαι ειλικρινά για τη συμπεριφορά του Σωτήρη,τη στιγμή που η Λίνα έχει προσφέρει τόσα πολλά,όσα κανένας άλλος στο forum,με αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί μέχρι και 'αγία Λίνα' έχοντας βοηθήσει πάρα πολλούς,μέχρι και τον ίδιο το Σωτήρη να μπεί στη Νομική!Ο τελευταίος κινείται σαν 'αρχιφύλακας'!Και ο Νικόλας αυτοδιαγράφτηκε εξαιτίας του!!Να δούμε ποιό από τα δύο forum θάχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και οπαδούς!Λίνα,κουράγιο!Έτσι είναι η ζωή!Από κει που σε εκθείαζε,σε διέγραψε!Συνέχισε το έργο σου!Ακολουθούμε!

Παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω... αρχικά σκέφτομαι να διαγράψω το παλιό λινκ από το μποξάκι έτσι ώστε όσοι μπαίνουν στο παλιό φόρουμ να μην μπορούν να με βρουν. Θα αρχίσω να γράφω και στο mylinablog.blogspot.gr το οποίο μπλογκ παιδιά το άνοιξα το 2010 ένα χειμερινό βράδυ που βαριόμουν στη μοναχική Ζάκυνθο κατά τις 01:00 το πρωί και άρχισα να γράφω τον πόνο μου (=που δεν περνούσα στην Νομική) και μετά έδωσα το λόγο μου στο κοινό (=που δεν είχα) ότι θα αναρτώ σημειώσεις και ότι μαθαίνω για τις κατατακτήριες της νομικής έτσι ώστε να υπάρχει ένας χώρος όπου να υπάρχει η πληροφορία που δεν υπήρχε μέχρι τότε. Και έγινε ότι έγινε να με ξέρει ένα σωρός κόσμος από εκεί. Ποιος το περίμενε.. πάντως ούτε εγώ.

Τώρα ήρθαμε στο σήμερα. Τι να κάνω; Πείτε μου. Να μαζευτούμε εδώ; (=που δεν το ξέρουν πολλοί και δεν φαίνεται στο google search?), να πάμε ξανά πίσω στο mylinablog που το γνωρίζουν όλοι και να αρχίσετε να γράφετε από κάτω σε όποιο θέμα θέλετε να πείτε τη γνώμη σας; ή να ρωτήσετε κάτι; βέβαια το μπλογκ δεν είναι πλεον δικό μου, είμαι εκεί ως απλή συγγραφέας και όχι ως διαχειρίστρια. Το έδωσα τρία χρόνια πριν και από τότε που έφυγα το έχουν αφήσει στην τύχη του...όπως θα γίνει και στο φόρουμ της εσδδα... κάποια στιγμή δεν θα λέει τίποτα καινούριο. Βέβαια στο μπλογκ μου έχουν δώσει κωδικούς και μπορώ να απαντώ στα μηνύματά σας, τι να κάνω; πραγματικά σήμερα έχω καταστεναχωρηθεί και έχω πελαγώσει.. μα να με κάνει disabled?

Λίνα μείνε σταθερή στην αρχική σου απόφαση. Προσωπικά, απλά διάβαζα σαν επισκέπτης και περιστασιακά το προηγούμενο φόρουμ, χωρίς ποτέ να κάνω εγγραφή. Επιπλέον με απωθούσε το "μ@δομ..ι" που γινόταν και ο αρνητισμός που αρκετές φορές προέκυπτε μέσα από τις διαδικτυακές αντιπαραθέσεις των μελών. Γι'αυτό και το πρώτο μου ποστ εδώ είχε ένα συγκεκριμένο ύφος. Να μη στεναχωριέσαι καθόλου, ίσως αυτή την πικρία την αισθάνεσαι λόγω του ότι θεωρείς πως ένα σου κομμάτι βρίσκεται εκεί, η πραγματικότητα όμως είναι οτι τώρα είσαι εδώ, οπότε κάνε ό,τι σε γεμίζει σε αυτό το νέο περιβάλλον και κοίτα μπροστά.

Η προσφορά σου στο συγκεκριμένο αντικείμενο είναι δική σου προσωπική επιλογή και τα όριά της εξαρτώνται αποκλειστικά από εσένα. Όλα αυτά (περί Σωτήρη κλπ δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο, από ό,τι κατάλαβα..) είναι μια έκφανση, μια μικρογραφία της κοινωνίας και της αλληλεπίδρασης των δρώντων. Πάντα θα υπάρχουν όλα τα φρούτα μέσα στο καλαθάκι της ζωής, το ζήτημα είναι να πορεύονται εκείνοι που έχουν αξίες, ιδανικά και αντιλαμβάνονται τον εαυτό τους ως μέρος του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου με διάθεση θετικης δράσης. Βέβαια κανείς δεν είναι τέλειος, άριστος σε όλα και δίχως πάθη ή αδυναμίες που οι περισσότεροι έχουμε. Και καλά κάνουμε και έχουμε... Η προσπάθεια όμως αφενός και η γνώση του καλού και του κακού αφετέρου, είναι σημαντικά μέτρα κρίσης. Πιστεύω παράλληλα πως είναι ένδειξη οξυδέρκειας αυτή η αντίληψη και στάση ζωής και όχι ένδειξη αφέλειας και πως τελικά η καλοπροαίρετη και ουσιαστική ενέργεια των συγκεκριμένων ατόμων στον υλικό κόσμο πάντα επιστρέφει, με κάποιο τρόπο, ακόμη και εάν αυτό δεν ήταν στις αρχικές τους προθέσεις. Στα άτομα με αυτά τα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς με τον καιρό ατροφεί το πιθηκάκι μέσα τους και αναδεικνύεται ένας ανώτερος, ιδανικός εαυτός, αυτό που ορίζω ως άνθρωπο του μέλλοντος, ο οποίος σταδιακά ανακαλύπτει τον σκοπό και το νόημα της ύπαρξης του και οδεύει σταθερά προς την κατάκτηση του βιώματος της ευτυχίας, όχι μόνο επειδή επέλεξε να το αισθάνεται έτσι, παρόλο που βρίσκεται μέσα σε ένα νοσηρό περιβάλλον, αλλά και επειδή τα θετικά αποτέλεσματα των πράξεων και των επιλογών του καθρεφτίζονται στο φάσμα της πραγματικότητας όπως την αντιλαμβάνονται όλοι. Έτσι σιγά σιγά, μα σταθερά, όλα αλλάζουν προς το καλύτερο.

Όλα αυτά τα αναφέρω για να καταδείξω κάτι που το θεωρώ πολύ σημαντικό και αυτό δεν είναι άλλο από το να μην υποχωρούμε ποτέ αν γνωρίζουμε πως κάνουμε το σωστό. Όχι λόγω ναρκισσιστικής αντίληψης του εαυτού μας, αλλά γιατί με αυτόν το τρόπο, θα απομονωθούν όλοι όσοι εμποδίζουν την εξέλιξη των κοινωνιών και την μετάβαση σε έναν καλύτερο κόσμο για περισσότερους. Ειδικότερα σε σχέση με την ανησυχία σου για το πλήθος των συμμετεχόντων στο συγκεκριμένο φόρουμ, η γνώμη μου είναι: "Ούκ εν τω πολλώ το ευ αλλ' εν το ευ το πολύ". Επίσης με μια "προφητική" διάθεση αυτοκριτικής θα ήθελα εκ των προτέρων να ζητήσω συγγνώμη, εάν στο μέλλον η συμμετοχή μου δεν είναι και τόσο ενεργή, μιας και ούτε είμαι συνηθισμένος σε συμμετοχή σε φόρουμ, παρόλο που τα θεωρώ πολύ σημαντικά για την ανταλλαγή απόψεων και ιδεών κλπ αλλά και λόγω του ότι, επειδή δεν είμαι και ο πιο "εύκολος" στο διάβασμα, προτιμώ αφού το έχω βάλει στόχο, να αφιερώνω περισσότερο χρόνο στη μελέτη και λιγότερο σε άλλα πράγματα που σίγουρα δεν είναι και τόσο αναγκαία για την επιβίωση μου και αποτελούν περισπασμούς ως προς τον τελικό σκοπό. Σε κάθε περίπτωση εδώ θα είμαστε, όσο μπορούμε θα συνεισφέρουμε και θα τα λέμε.


Σήμερα όλη μέρα γύριζα μέσα στο σπίτι σαν την άδικη κατάρα είχα και αυτή την τηλεργασια! Έχεις δίκιο που λες ότι ένα κομμάτι μου έμεινε εκεί...και δεν ήταν μόνο όσα έγραφα ήταν και όσους γνώρισα και από κοντά και τους έκανα δικούς μου ανθρώπους. Η γλυκιά μου Εύα για παράδειγμα που μου τηλεφώνησε πριν τρία χρόνια ένα πρωί για να με ρωτήσει τι να διαβάσει και μου είπε ποσό δύσκολα περνάει οικονομικά και ότι εργάζεται περιστασιακά ως δασκάλα αγγλικών και εγώ εκείνη την εποχή έψαχνα έναν άνθρωπο να εμπιστευθώ το δυσλεξικό παιδί μου που δεν τα κατάφερνε στα αγγλικά και ήρθε αυτός ο Άγγελος σπίτι μου και άλλαξε τα πάντα....δεν έχω λόγια. Αν βοήθησα εγώ λιγάκι εσάς εσείς έχετε γεμίσει με τον δικό σας τρόπο τη δίκη μου ζωή!

Αρέσει στους χρήστες Faidra και GUS

Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 9:56 pm
Renderman έγραψε:Tην καλησπέρα μου και από εμένα.
Μου έκανε κι εμένα εντύπωση η αποπομπή της Λίνας από το esdda και δεν θέλω να πω αυτό που σκέφτομαι οπότε
αρκούμαι στο να ευχηθώ καλή αρχή!


Καλωσήρθες και σε ευχαριστω!
Admin
Admin
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2020
https://esdda.forumgreek.com

28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός - Σελίδα 3 Empty Απ: 28ος Εισαγωγικός Διαγωνισμός

Δευ Νοε 23, 2020 9:58 pm
gery έγραψε:Καλώς σας βρήκα ! Very Happy santa

Καλωσήρθες κι εσυ! Τις καλησπέρες μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης